Sukces wąskich ramek – większy wyświetlacz w mniejszym laptopie

Powered by

Współczesny świat prawie całkowicie opiera się na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Każdy kto chce iść z duchem czasu, poszukuje coraz nowszych i lepszych sprzętów elektronicznych. Dlatego też większość dzisiejszych producentów stara się robić wszystko co w ich mocy, aby sprostać wyzwaniom i oczekiwaniom konsumentów.

Ostatnio przewodnim i aktualnym tematem w świecie technologii okazują się ekrany. Użytkownicy sprzętów pragną większych i lepszych wyświetlaczy, ułatwiających korzystanie z nich, jednak najchętniej bez powiększania powierzchni obudowy urządzenia. Odpowiedzią na tę potrzebę stały się wąskie ramki, które stanowią jedno z najprostszych, a jednocześnie najlepszych rozwiązań w tym zakresie.

Węższe ramki, nowe proporcje 

Rozwiązanie wąskich ramek znajduje zastosowanie nie tylko w smartfonach, telewizorach, monitorach, ale także w laptopach. Producenci wprowadzają je w swoich produktach na różne sposoby, na przykład zmieniając proporcje ekranu. Standard ten dość mocno ewoluował na przestrzeni ostatnich lat. Powszechny niegdyś, niemal kwadratowy ekran 4:3 ustąpił miejsca proporcjom 16:9. Obecnie zaś coraz częściej stosuje się ekrany 16:10 lub 3:2.

Notebook Dell XPS 13 stoi na stoliku w hotelowym holu
Foto: Dell XPS 13 9310

Co to jest screen-to-body ratio i jak się je oblicza?

Czy laptop o przekątnej ekranu 15″ musi być większy od laptopa o przekątnej 14″?

Okazuje się, że nie. Zmniejszając rozmiar ramek wokół ekranów, producenci są w stanie stworzyć bardziej kompaktowe notebooki o lepszym stosunku STB. Co to takiego?

STB Ratio, skrót od angielskiego screen-to-body ratio, oznacza procentowy stosunek powierzchni wyświetlacza do powierzchni obudowy. Im stosunek ten bliższy jest 100%, tym lepiej. W praktyce screen-to-body ratio laptopa oblicza się dzieląc powierzchnię ekranu przez powierzchnię obudowy (szerokość x wysokość), a następnie mnożąc wynik przez 100.

Według zestawienia przygotowanego pod koniec zeszłego roku przez Ultrabook Review, obecnie najlepszy stosunek STB na rynku prezentują laptopy z serii Dell XPS. Modele XPS 13 i 13 2w1 mają go na poziomie 88%, a model XPS 17 aż 90%.

Dziewczyna na kanapie przegląda notebooka XPS 13
Foto: Dell XPS 13 9300

Zalety wąskich ramek

Posiadanie laptopa z wąskimi ramkami niesie ze sobą szereg korzyści:

  • Większy wyświetlacz w mniejszej obudowie – poprawiasz swój komfort pracy, jednocześnie mając lżejsze i bardziej kompaktowe urządzenie.
  • Większy ekran, większa przyjemność – na większym ekranie zobaczysz więcej i skupisz uwagę na szczegółach, co szczególnie docenią graficy i gamerzy, ale także zwykli użytkownicy, na przykład podczas oglądania filmów czy seriali.
  • Nowoczesność i estetyka – urządzenia z wąskimi ramkami są po prostu bardziej stylowe i eleganckie, a ich posiadanie świadczy, że jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami.
Więcej z tej kategorii