Po pieszej trasie z Panamy do Kanady i pokonaniu prawie 12 tysięcy kilometrów w obu Amerykach, Ola Synowiec i Arek Winiatorski postanowili przejść dookoła całą Polskę. Będziemy śledzić ich trasę na bieżąco, tym bardziej, że Ola Synowiec to redaktorka Uzdalnionych i podczas wyprawy pokaże, że podróżując pieszo, można z powodzeniem pracować zdalnie.
Arek Winiatorski, twórca profilu Stones on Travel, w 2019 roku odbył całkowicie pieszą wyprawę z Panamy do Kanady. Łącznie 11 794 km trasy, 384 dni w marszu i 117 857 m przewyższeń (to tak jakby 13 razy z poziomu morza wejść na Mount Everest!).
W Meksyku dołączyła do niego Ola Synowiec i odtąd szli już aż do Kanady razem. Dopiero podróż w tempie marszu okazała się dla nich taką, podczas której można prawdziwie poznać świat, który się przemierza. I ludzi, których nie spotkamy podróżując samochodem.
Niezwykły spacer Stones on Travel
„Mówię czasem, że przez te siedem miesięcy, kiedy szliśmy przez Meksyk, poznałam ten kraj lepiej niż przez lata studiów i te 9 lat, przez które tam mieszkałam. Na schodach przed sklepem słuchaliśmy historii zwykłych ludzi. To nie były opowieści, które przeczyta się w prasie, nie były medialnie chwytliwe, ale to właśnie takie historie są kluczem do zrozumienia krajów, przez które przechodziliśmy.” – stwierdza Ola Synowiec.
Ola Synowiec jest dziennikarką i pisarką specjalizującą się w Meksyku, w którym mieszkała 9 lat. Od dziesięciu lat pracuje zdalnie. Na portalu Uzdalnieni pisze m.in. o pracy zdalnej i Meksyku. Arkadiusz Winiatorski jest pilotem wypraw po Ameryce Łacińskiej, a przed wspólną pieszą wyprawą pokonał jeszcze 36 000 km autostopem przez Amerykę Południową. W pewnym momencie stwierdził jednak, że w ten sposób porusza się po Ameryce za szybko. Stąd decyzja o pieszej wyprawie.
Zmiana podróżniczej perspektywy
Jak sami mówią, ta wędrówka wysadziła ich z turystycznego siedzenia samochodu czy autokaru, z obserwatorów zrobiła ich uczestnikami zastanej codzienności. Poruszali się tymi samymi szlakami co osoby z Ameryki Centralnej w drodze ku Stanom Zjednoczonym, rozmawiali z nimi podczas wspólnego marszu oraz śpiąc w tych samych dormitoriach w domach migranta. Ze względu na przyjętą formę podróży, w USA brano ich za ludzi w kryzysie bezdomności, a same osoby mieszkające na ulicy traktowały ich jak swoich.
„Cenię chodzenie przede wszystkim za to, że jest niejako cofnięciem się do korzeni człowieczeństwa. Prędkość marszu, tych kilka kilometrów na godzinę, to naturalna prędkość dla naszego gatunku do poznawania świata” – mówi Ola Synowiec. „Ludzie po drodze często pytali nas, dlaczego nie podróżuję normalnie. „Normalnie”, czyli samochodem, autobusem, samolotem. Ale kiedy „normalnie” przestało oznaczać poruszanie się na własnych nogach?” – zastanawia się Arek Winiatorski.
Pieszo dookoła Polski
Po przerwie i pandemii, która bardzo utrudniła podróżowanie, nogi znowu ich poniosły… tym razem po Polsce. 30 maja Ola i Arek wyruszyli w podróż „Pieszo dookoła Polski”. „Zdaliśmy sobie sprawę, że chyba lepiej znamy Amerykę Łacińską niż nasz własny kraj. Naszą trasę wokół Polski traktujemy więc nie sportowo, a właśnie krajoznawczo – wyznaczyliśmy ją szlakiem najciekawszych atrakcji turystycznych oraz mało znanych perełek” – mówią.
Jak sami relacjonują na swoich social mediach, znowu „asfalt ucieka pod nogami z taką prędkością, jaką chcemy”, a w ciągu pierwszych 3 dni pokonali już 69 km. Ich trasa rozpoczęła się w Gdańsku i także tam, w drugiej połowie października, się zakończy. Śledzić ją można na bieżąco w social mediach Stones on Travel: Facebook, Instagram.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Ola i Arek przejdą ok. 4 000 km, pieszo obrysowując granice Polski. W trasie tej zaplanowali spotkania autorskie wokół ich świeżo wydanej książki „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady”. Oraz… pracę zdalną, o której Ola będzie w trakcie swojej pieszej wyprawy dookoła Polski pisać dla portalu Uzdalnieni. Czy w takich warunkach praca zdalna jest możliwa? Jak ją sobie zorganizować? Jak iść i pracować?
Trzymamy kciuki za wyprawę Oli i Arka, za wszystkie spotkania i rozmowy na trasie! ✌️